Jak kupić dobre okulary przeciwsłoneczne?

Jak kupić dobre okulary przeciwsłoneczne?

Być może nie każdy o tym wie, lecz to, w jaki sposób wybierze się okulary przeciwsłoneczne, będzie miało nie tylko ogromny wpływ na komfort chodzenia w nich, lecz również na zdrowie i jakość widzenia. Źle dobrane okulary mogą wręcz powodować pogorszenie się wzroku z powodu niedobrania odpowiedniego ich filtru. Jak zatem powinno się kupować okulary przeciwsłoneczne, aby był to najlepszy wybór?

Jaki wybrać filtr?

Zdecydowanie najważniejszą sprawą podczas kupowania okularów przeciwsłonecznych jest dobranie w nich odpowiedniego filtra. Słońce oprócz światła wysyła w naszym kierunku również promieniowanie UV, które jest zabójcze dla plamki żółtej w oku. Tylko odpowiednia ochrona może uchronić ją przed nieodwracalnym uszkodzeniem. Uzyskać ją można natomiast poprzez stosowanie właściwego filtra w szkłach okularów.
Filtry występują w kategoriach od 1 do 4. Co jednak ciekawe, nie zaleca się kupowania ich maksymalnej wartości, lecz dopasować je do miejsca, w którym będą noszone. Przykładowo filtr o numerze 4 będzie odpowiedni do klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego, gdzie nasłonecznienie jest znacznie silniejsze niż w przypadku klimatu umiarkowanego. W przypadku słonecznego dnia w klimacie umiarkowanym odpowiednie będą filtry i kategorii 2.

Jaki wybrać kolor szkieł?

Sam filtr to jednak nie wszystko, ponieważ bardzo duże znacznie zarówno dla zdrowia, jak i estetyki danych okularów, ma kolor zastosowanych w nich szkieł. Zdecydowanie najczęściej wybieranym kolorem jest oczywiście czerń, lecz jak się okazuje, choć jest to kolor bardzo modny, to jednak nie jest najlepszy z punktu widzenia oczu. Najbardziej zdrowe i z tego powodu powszechnie polecane są okulary ze szkłami w kolorze brązowym, zielonym lub szarym. Warto w tym punkcie pamiętać, że im okulary ciemniejsze, tym mniej przypuszczają światła, co oczywiście nie oznacza z góry, że są zdrowsze.